Przefiltrowane

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha».

Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie.
Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.
I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».
Mk 7,14-23

Zatem należy filtrować.
Wzrokiem i słuchem widzę i odczuwam zdecydowaną większość świata. I pochłaniam. Bo mnie ciekawi, interesuje, zachęca, ładnie wygląda, daje przyjemność.
Ale widzę i dobre, i złe. I rozumiem i dobre, i złe. Kiedy już mam „zakodowane” w sobie jedno i drugie, dzięki wolnej woli i rozumowi mogę zrobić z tym – dużo. Mogę przefiltrowane oddać z siebie, na zewnątrz. Czy to będzie dobre, czy to będzie złe – zależy ode mnie.
Dzisiejsza Ewangelia to taki logiczny ciąg: jedno wynika z drugiego i ciężko obalić to sprzecznymi argumentami.
Robię kawę w kafetierce – wsypuję kawę do sitka, przepuszczam wrzącą wodą, przenika do niej aromatyczny smak kawy. Widzę to i czuję.
Daj mi, Boże, bym był w tym, co wchodzi we mnie i ze mnie wychodzi, jak dobra włoska kafetiera.
/Boanerges/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s