Radykalnie

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.
Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie, chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie». Bo każdy ogniem będzie posolony.
Dobra jest sól; lecz jeśli sól smak utraci, czymże ją przyprawicie? Miejcie sól w sobie i zachowujcie pokój między sobą».
Mk 9, 41-50

 

No to dziś bardzo konkretnie. Ewangelia doskonała dla radykalnych katolików. Tylko zastosować te proste wytyczne – i świat będzie o wiele lepszy. Tak mogłoby się wydawać. Ale Jezus nie żąda od nas odcinania kończyn czy wyłupywania oczu. Za to nie zostawia złudzeń co do jednego.
Są w naszym życiu takie sytuacje, które trzeba odciąć, od których trzeba się odizolować, bo są na tyle niebezpieczne, że zamykają nam drogę do nieba. I nie można tu negocjować, bo inaczej będą jak kula u nogi: niby krok do przodu, ale ciągle w zwolnionym tempie. Decyzja o odcięciu wcale nie musi być prosta, miła i przyjemna. Ale tylko prawdziwa, niezabrudzona sól ma swoje nieskażone właściwości.
Warto poddać się procesowi oczyszczenia. Warto myśleć o królestwie niebieskim.
[Boanerges]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s