Błoto

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”.

Mt  6,1-6.16-18


Środa Popielcowa.
Zaczynamy Wielki Post.

Nie trąb przed sobą, nie bądź jak obłudnik, nie bądź posępny. Trzykrotne „nie”, które słyszymy dziś od Jezusa, jest takim „nie”, które niekoniecznie odbiera ostatnią szansę czy zabija nadzieję. To głos miłości Jezusa do człowieka. I to konkretne „nie” Jezus mówi do mnie, rozpędzonego w dzisiejszym świecie.

I to „nie” biorę dziś mocno do siebie. Bo przecież mówię, że kocham, że się zgadzam na obecność Boga czy człowieka w moim życiu – ale kiedy tak popatrzę, okazuje się, że żyję dla siebie, swoich korzyści, swojego zadowolenia. Chcę, by mnie chwalili, by dostrzegali moje dobre uczynki robione na pokaz, by o mnie dobrze mówili. Dużo jest tego „chcę”; każdy ma dużo tego „chcę”. A Jezus mówi temu wszystkiemu – „nie”, bo wie, że kiedy będzie za dużo tego „chcę”, to nie pozbieram się z błota własnej pychy.

Chciałbym, żeby Jezus każdego dnia mówił do mojego serca słowa, których też używa trzykrotnie: „A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”. I już czuję, że jakoś mi tak lżej; Środa Popielcowa – a mnie jest lżej. Niezwykłe uczucie.
[Boanerges]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s