Bez słów

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich. Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie. Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie: święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jak i my przebaczamy odpuszczamy naszym winowajcom; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zbaw ode złego. Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień”.
Mt 6,7-15

Wychowani na recytowanym pacierzu często myślimy, że modlitwa to przede wszystkim słowa.  Skupiając się na nich, dobieramy te  najlepsze, najpiękniejsze, bywa, że górnolotne.
W sumie nie ma niczego złego w pięknym mówieniu do Boga. To wyraz szacunku i miłości. Jak piękne pieśni liturgiczne, wzruszające teksty litanii i innych modlitw.
Ale prostota też wyraża miłość. Podobnie jak cisza.
Słowa potrafią gubić. Gdy koncentrujemy się na nich, siłą rzeczy uwaga skupia się na nas samych. Ten, do Którego się zwracamy, odsuwa się na dalszy plan. A przecież On też – zwłaszcza gdy milczy – ma nam naprawdę dużo do powiedzenia. Chociażby to, że by umieć mówić, najpierw trzeba umieć słuchać.
Zresztą – miłość to także rozumienie się bez słów. Przed Ojcem nie muszę układać zdań. Nie muszę wiele Mu tłumaczyć. On mnie kocha. On po prostu, jak prawdziwy Ojciec  – wie.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s