Najlepsi

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj», a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: «Raka», podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: «Bezbożniku», podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza. (Mt 5, 20-26)

Mamy taką tendencję, żeby świętość zostawiać… świętym. Jan Paweł II był święty. I Matka Teresa. Święci to mają być księża i siostry zakonne. A ja nie muszę. Mnie wystarczy, że będę taka – w sam raz. Że czasem do spowiedzi pójdę, że nie będę zabijać ani kraść. Do kościoła w niedzielę, o. Ale tak od razu święta? Po co? Nie wystarczy, że będę dobrym człowiekiem?
No więc najwyraźniej nie wystarczy.
„Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.”
Uczeni w Piśmie byli sędziami. Faryzeusze byli nauczycielami. Znali Prawo na wylot. Prawo – czyli umowę zawartą przez Izrael z Bogiem. Umowę o świętość. Zawodowo się tym zajmowali. Byli najlepsi.
Czyli mam być najlepsza. Lepsza od tych, których uważam za najlepszych.
Nie w byle czym. W świętości.
Święta mam być.
Inaczej nie wejdę do królestwa.

Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s