Najważniejszy

Jezus przybył do miasteczka, zwanego Sychar, w pobliżu pola, które dał Jakub synowi swemu, Józefowi. Było tam źródło Jakuba. Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy studni. Było to około szóstej godziny. Nadeszła tam kobieta z Samarii, aby zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: «Daj Mi pić».
Jego uczniowie bowiem udali się przedtem do miasta dla zakupienia żywności. Na to rzekła do Niego Samarytanka: «Jakżeż Ty będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, bym Ci dała się napić?» Żydzi bowiem nie utrzymują stosunków z Samarytanami. Jezus odpowiedział jej na to: «O, gdybyś znała dar Boży i wiedziała, kim jest Ten, kto ci mówi: „Daj Mi się napić” – prosiłabyś Go wówczas, a dałby ci wody żywej».Powiedziała do Niego kobieta: «Panie, nie masz czerpaka, a studnia jest głęboka. Skądże więc weźmiesz wody żywej? Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Jakuba, który dał nam tę studnię, z której pił i on sam, i jego synowie i jego bydło?» W odpowiedzi na to rzekł do niej Jezus: «Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie pragnął. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskającej ku życiu wiecznemu». Rzekła do Niego kobieta: «Daj mi tej wody, abym już nie pragnęła i nie przychodziła tu czerpać». A On jej odpowiedział: «Idź, zawołaj swego męża i wróć tutaj». A kobieta odrzekła Mu na to: «Nie mam męża». Rzekł do niej Jezus: «Dobrze powiedziałaś: Nie mam męża. Miałaś bowiem pięciu mężów, a ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem. To powiedziałaś zgodnie z prawdą». Rzekła do Niego kobieta: «Panie, widzę, że jesteś prorokiem. Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga». Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. Bóg jest duchem: potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie». Rzekła do Niego kobieta: «Wiem, że przyjdzie Mesjasz, zwany Chrystusem. A kiedy On przyjdzie, objawi nam wszystko». Powiedział do niej Jezus: «Jestem nim Ja, który z tobą mówię».
Na to przyszli Jego uczniowie i dziwili się, że rozmawiał z kobietą. Jednakże żaden nie powiedział: «Czego od niej chcesz?» lub «Czemu z nią rozmawiasz?» Kobieta zaś zostawiła swój dzban i odeszła do miasta. I mówiła tam ludziom: «Pójdźcie, zobaczcie człowieka, który mi powiedział wszystko, co uczyniłam: Czyż On nie jest Mesjaszem?» Wyszli z miasta i szli do Niego. Tymczasem prosili Go uczniowie, mówiąc: «Rabbi, jedz!» On im rzekł: «Ja mam do jedzenia pokarm, o którym wy nie wiecie». Mówili więc uczniowie jeden do drugiego: «Czyż Mu kto przyniósł coś do zjedzenia?» Powiedział im Jezus: «Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło. Czyż nie mówicie: „Jeszcze cztery miesiące, a nadejdą żniwa?” Oto powiadam wam: Podnieście oczy i popatrzcie na pola, jak bieleją na żniwo. Żniwiarz otrzymuje już zapłatę i zbiera plon na życie wieczne, tak iż siewca cieszy się razem ze żniwiarzem. Tu bowiem okazuje się prawdziwym powiedzenie: Jeden sieje, a drugi zbiera. Ja was wysłałem żąć to, nad czym wyście się nie natrudzili. Inni się natrudzili, a w ich trud wyście weszli».
Wielu Samarytan z owego miasta zaczęło w Niego wierzyć dzięki słowu kobiety świadczącej: «Powiedział mi wszystko, co uczyniłam». Kiedy więc Samarytanie przybyli do Niego, prosili Go, aby u nich pozostał. Pozostał tam zatem dwa dni. I o wiele więcej ich uwierzyło na Jego słowo, a do tej kobiety mówili: «Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, na własne bowiem uszy usłyszeliśmy i jesteśmy przekonani, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata». (Jana 4,5-42)

Jezus siedzi przy studni o godzinie szóstej. W południe, w najgorętszej porze dnia. Nikogo poza Nim nie ma, bo po wodę chodzi się rano albo wieczorem, kiedy nie jest tak gorąco.
I wtedy przychodzi tam Samarytanka.
Samarytanka widzi, że przy studni siedzi Żyd.
Nie dość, że siedzi, to jeszcze do niej zagaduje.
Nie dość, że zagaduje, to jeszcze prosi ją o wodę.
Dziwne, jeśli się weźmie pod uwagę, że Żydzi byli wrogami, nie bardzo mogli rozmawiać z kobietami i nie mogli używać samarytańskich naczyń, bo Samarytanie byli nieczyści.
A Samarytanka nie należy do nieśmiałych. Wręcz przeciwnie, ma cięty język i dobrze zna punkty zapalne między Samarytanami i Żydami. Więc wchodzi w dialog z wrogiem i zaczyna od wytknięcia Jezusowi, że jest Żydem. Potem kolejny delikatny prztyczek: studnia „naszego ojca Jakuba” – a przecież to Żydzi byli dziećmi Jakuba, nie Samarytanie. Kiedy Jezus nie reaguje na zaczepki, postanawia Go sprawdzić: jeśli masz wodę żywą, o której tak ładnie opowiadasz – to mi daj. Dobrze, mówi Jezus, tylko przyjdź z mężem. Aha, więc jesteś prorokiem – mówi Samarytanka – skoro znasz moje grzechy. To w takim razie powiedz mi, dlaczego wasza świątynia jest lepsza niż nasza? I kiedy Jezus zaczyna wyjaśniać, Samarytanka na to: możesz sobie wyjaśniać, ale ja tam wiem, że porządnie i naprawdę to może wyjaśnić tylko Mesjasz.
No wiesz, tak się składa, że to Ja – mówi na to Jezus.
I co wtedy robi Samarytanka?
Nie ma już żadnej ciętej riposty. Żadnego argumentu.
Nie żąda znaku, dowodu, cudu potwierdzającego słowa.
O nic już nie pyta.
Zwyczajnie – wierzy.
Co więcej – zostawia dzban i idzie do miasta mówić ludziom, że spotkała Mesjasza, który zna jej grzechy! I żeby też przyszli zobaczyć. Tym samym ludziom, których ze względu na swoje grzechy chciała uniknąć, idąc do studni samotnie w południe.
No tak.
Jezus jest tam, gdzie się Go zupełnie nie spodziewasz. Robi rzeczy, których się po Nim nie spodziewasz i mówi rzeczy, których się po Nim nie spodziewasz. Tylko dla Ciebie.
Kiedy pozwolisz Mu ze sobą naprawdę porozmawiać – wtedy On się robi najważniejszy.

Marta

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s