Słuchaj

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. (Mt 5,17-19)

W Ewangelii Jezus mówi to do swoich uczniów, czyli tych, którzy byli najbliżej Niego. A dziś – także do mnie. I dziś siadam chętnie u Jego stóp, by słuchać.

Chyba zawsze o to chodzi: żeby umieć słuchać. Bo kiedy w biegu czy gdzieś przypadkiem usłyszysz jakieś wybrane słowa Pisma, może się zdarzyć, że albo czegoś dobrze nie zrozumiesz, albo się zdenerwujesz. A kiedy spokojnie usiądziesz i weźmiesz Pismo Święte do ręki, nagle okaże się, że słowa, które słyszałeś na mszy, czytane przez słabo przygotowanego lektora, są jednak całkiem inne. Takie oczywiste. I nawet się z nimi zgadzasz.

Chcemy zmieniać przykazania, reformować otoczenie, poprawiać dogmaty: tak trochę porządzić w religii i w Kościele. Ale zanim zaczniesz reformę, może weź do ręki Pismo Święte i posłuchaj, co mówi Bóg. Jeśli wtedy twój „święty gniew” będzie trwał – to będziesz wiedzieć, co masz zrobić czy zmieniać. Podejrzewam jednak, że odpowiedź będzie taka: reformę powinieneś zacząć od siebie.
[Boanerges]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s