Uciesz się

Jezus wyrzucał złego ducha, który był niemy. A gdy zły duch wyszedł, niemy zaczął mówić i tłumy były zdumione. Lecz niektórzy z nich rzekli: «Przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy». Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba.
On jednak, znając ich myśli, rzekł do nich: «Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Mówicie bowiem, że Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy. Lecz jeśli Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy, to przez kogo je wyrzucają wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże. Gdy mocarz uzbrojony strzeże swego dworu, bezpieczne jest jego mienie. Lecz gdy mocniejszy od niego nadejdzie i pokona go, zabierze całą broń jego, na której polegał, i łupy jego rozda. Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, rozprasza». (Łk 11, 14-23)

Oburzenie na dobro. Tak można by zatytułować dzisiejszą Ewangelię. Czytam ją już z dziesiąty raz i myślę: jak Żydzi mogli nie zrozumieć tego, co Jezus uczynił dla niemego? Jezus uzdrowił człowieka, który był opętany. A gapie, zamiast ucieszyć się, że człowiek ten jest znów wolny, czysty, napełniony łaską – okazują frustrację, i to jaką! Zdenerwowanie musiało być niesamowite. Jak to, jakim prawem. Jakby ten cały cud był w ogóle nieważny. Znowu istota rzeczy zostaje zepchnięta na dalszy plan.
Ale czy ta frustracja nie jest mi znana? Ile razy to ja potrafię się zdenerwować na jakieś dobro?
Alkoholik z mojej wioski się nawraca, zmienia swoje życie, zaczyna chodzić do kościoła – a ja mówię: E, pewnie zmiana na chwilę. Był jest i będzie alkoholikiem.

Ile jest sytuacji w moim życiu i ilu ludzi, którzy wychodzą z mniejszych czy większych słabości, a ja, zamiast im kibicować, tylko dowalam przykrymi komentarzami. Nieudacznik, fajtłapa, oferma, nędznik, i tak ci się nie uda, nawet nie próbuj.

Czy wtedy jestem z Jezusem, czy może trzymam stronę tego na B.?
A przecież był niemy, a mówi.
Uciesz się z cudu.
Uciesz się z dobra.
[Boanerges]

 

Jedna uwaga do wpisu “Uciesz się

  1. Oj, czasem to bardzo trudne. Bo my, ci dobrzy, mamy to co miał starszy brat syna marnotrawnego-obawiamy się, że czyjeś nawrócenie zmniejszy naszą zasługę. Zazdrość po prostu​.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s