Kamień

Jezus powiedział do Żydów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki». Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy, a Ty mówisz: „Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki”.
 Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?» Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: „Jest naszym Bogiem”, ale wy Go nie znacie. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowa Jego zachowuję. Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień, ujrzał go i ucieszył się».
Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem». Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni. (J 8, 51-59)

Siedzę w pokoju i trzymam w ręce kamień. Waży chyba z kilogram. W poniedziałek w Ewangelii motyw z kamieniem, dziś też. Próbuję sobie wyobrazić, jak ciskam kamieniem w człowieka: jakoś mi to nie wychodzi.
Ale czasem zamiast kamieni używam słów.
Zanim pomyślę – obruszam się, oburzam i chcę atakować. Tylko co i kogo? Prawdę?
Czy nie jest tak, że na prawdę reagujesz agresją? Wyrzutami?
Czy nie jest tak, że kiedy jesteś przyparty do muru swojej bezradności i nie chcesz do niej dopuścić Jezusa, to choć nie masz racji, chcesz się jeszcze bronić?
Ale kiedy spojrzysz w oczy Jezusowi, nagle dostrzegasz, że Jezus patrzy głęboko w oczy Tobie. I kamień wypada ci z rąk, i przychodzi w to miejsce pokój.
Dzisiejsza Ewangelia to po raz kolejny pytanie: kim dla Ciebie jest Jezus? Kim Go czynisz w swoim życiu? Tarczą, do której rzucasz kamieniami, czy Obliczem, w świetle którego pokonujesz zło?
[Boanerges]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s