Codzienność

 

Gdy anioł przemówił do niewiast, one pospiesznie oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: «Witajcie». One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą».
Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu».
Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego. (Mt 28, 8-15)

Niewiasty. I szczęśliwe, i przestraszone zarazem. Padają do stóp Zmartwychwstałego, a potem spieszą, by dzielić się dobrą nowiną o Życiu z innymi.
Żołnierze, arcykapłani i starsi. Szczęśliwi nie są. Ale przestraszeni na pewno. Bo przecież kłamie ten, który się boi.
Jezus. Zmartwychwstały. Bóg, który pokonał śmierć, wita się zwyczajnie. Prosi, aby się nie bać. I wysyła do Galilei – zwykłego miasta, które dobrze znał. W którym bywał. I w którym w zasadzie, poza Nim, nie było nic szczególnego.
Jezus Zmartwychwstały wchodzi w codzienność. Tych, którzy potrafią się cieszyć z Jego obecności i tych, którzy chcieliby Go po cichu wykreślić z historii życia i świata.
Jednych i drugich nazywa braćmi.
On jest. I wystarczy, że powie do nas tak po prostu, jak sąsiad, dobry przyjaciel:  „Witajcie”.
Wtedy nawet codzienność może stać się niecodzienna.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s