Dobry

Jezus powiedział do faryzeuszów: „Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce.
Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je potem znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca”. (J 10, 11-18)

Dobry pasterz. Dobry opiekun – nie tylko zwierząt.
To także dobry szef. Dyrektor.  Trener. Nauczyciel. Proboszcz.
Dobry, bo zatroskany, zapewniający szacunek i bezpieczeństwo tym, którzy są powierzeni jego opiece. Dobry, bo mu zwyczajnie zależy na ludziach. Liczy się z ich dobrem. Ma dla nich czas. Zwraca się do nich tak, że chcą go słuchać. Sam także ich słucha.  Czuje się za nich odpowiedzialny. Po prostu, a nie dlatego, że mu za to płacą.
W przeciwieństwie do najemnika.
Najemnik to ktoś „najęty”, czyli zatrudniony. Za pieniądze.  Jest „dobry” wtedy, gdy mu się to opłaca. Gdy jest bezpiecznie i wygodnie. Albo gdy niesie to jakąś gratyfikację – pochwałę, awans, premię. Jeśli coś zagraża jego pozycji lub jemu samemu, bez wahania porzuca powierzony mu obowiązek. Jeśli interesują go jakieś problemy – to tylko jego własne.
Można być dobrym pasterzem –  na swoim stanowisku, realizując swoje powołanie.
Można – pełniąc te same funkcje czy posługi – być najemnikiem.
Wiem, jaki jest Jezus. Jest Dobrym Pasterzem. Zależy Mu na owcach. Ba! Oddaje za nie życie. Takim jest Bogiem.
A jakim ja jestem człowiekiem?

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s