Jedność

W czasie ostatniej wieczerzy Jezus podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami: „Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie;aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał.
I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie. Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich”. (J 17, 20-26)

Jedność.
Czy my się w ogóle jeszcze na niej znamy? Żyjemy pośród sporów i kłótni, począwszy od własnej rodziny, sąsiadów, poprzez konflikty w pracy,  a skończywszy na arenie politycznej w kraju i na świecie.
Aby byli jedno. Tak jak Ojciec i Syn.
Aby umieli chcieć tego samego. Aby umieli widzieć siebie nawzajem. Słyszeć siebie nawzajem.
Aby grali do jednej bramki.
Aby jednomyślnie szukali tego, co dobre, piękne i wartościowe.
A kiedy tej jednomyślności brakuje – by umieli do niej dążyć. W szacunku i wzajemnym pragnieniu zgody i dobra innych, nie tylko własnego.
Każdą kłótnię, spór konflikt – ktoś musi rozpocząć. Wszcząć. Często to właśnie ja. Przecież wiem lepiej. Jestem mądrzejsza. Orientuję się w temacie. Ja wiem, co i jak, ja powiem, ja wytłumaczę.
Kiedyś ks. Tischner mawiał: „Może masz i rację, ale jakie z tego dobro?”
Już czas, bym – za łaską Boga Jedynego – zaczynała od dobra. Bo to ono jest najważniejszą, chrześcijańską  racją działania.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s