Przyjaciele

Jezus powiedział do swoich uczniów: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.
Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję.

Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.

Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał, aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali”.
(J 15, 12-17)

Pamiętam, że kiedyś na Mszy dla młodzieży śpiewało się taką pieśń:

Przyjaciela mam, co pociesza mnie
Gdy o Jego ramię oprę się
W Nim nadzieję mam, uleciał strach
On najbliżej jest, zawsze troszczy się (…)

Szczerze mówiąc, nie lubiłem tej pieśni. Wydawała mi się zbyt dziecinna i poufała. Uważałem, że Jezus to mój Król, Pan, ewentualnie Szef lub mój Dowódca, a ja jestem Jego żołnierzem.

Później czytałem Ewangelię i natrafiłem na dzisiejszy fragment: „Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego”. Zrozumiałem, że trzeba ciągle dojrzewać w wierze.

Może myślimy o Bogu jako o odległym Władcy, którego trzeba przekonywać do naszych racji, aby zechciał się nami zainteresować. W rzeczywistości Bóg już dawno się nami zainteresował, a nieraz sami nie chcemy wpuścić Go do naszego życia.

Dla mnie to była nowość: aby uświadomić sobie, że Jezus i ja jesteśmy przyjaciółmi.

[gościnnie komentuje Krzysztof Reszka]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s