Na własną rękę

Uczniowie rzekli do Jezusa: «Oto teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy, że wszystko wiesz i nie trzeba, aby Cię kto pytał. Dlatego wierzymy, że od Boga wyszedłeś».
Odpowiedział im Jezus: «Teraz wierzycie? Oto nadchodzi godzina, a nawet już nadeszła, że się rozproszycie, każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego. Ale Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną. To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat». ( J 16, 29-33)

Słowa z dzisiejszej Ewangelii to zakończenie Ostatniej Wieczerzy. Jezus spotyka się z uczniami ostatni raz przed męką i śmiercią. Potem już nic nie będzie takie samo.
Uczniowie byli z nim przez trzy lata. Wiele razy Go słuchali. Często nie rozumieli. Teraz zapewniają, że wiedzą. Rozumieją. Wierzą. A później? Zapierają się, uciekają spod krzyża. Zostawiają Jezusa samego.
Też tak mam. Ja – teolog – przecież wiem. Rozumiem. Wierzę.

A Jezus przypomina mi, że przecież lubię iść w swoją stronę i zostawiać Go samego. Nie tylko wtedy, gdy – grzesząc –  świadomie i dobrowolnie się od Niego odwracam. Zostawiam Go także w tych chwilach, gdy mi się wydaje, że dokładnie wiem, o co Mu chodzi, więc poradzę sobie bez zawracania Mu głowy.

A potem jest ucisk. Zwątpienie. Zagubienie. Kryzys. Zupełnie jak w dzieciństwie, gdy wbrew rodzicom  wykrzykiwałam „Ja siama!” – i  nie był to wyraz odwagi. Raczej beztroski i uporu, co przeważnie kończyło się niezbyt szczęśliwie.
Jam zwyciężył świat – mówi Jezus. – Świat, w którym jest ucisk i prześladowanie. Świat, w którym odwagę myli się z brawurą.  Świat pełen ludzi samowystarczalnych, którzy nie lubią zbyt często fatygować  Mnie i mojego Ojca. Świat ludzkich ran, słabości i zwątpień.
Jam zwyciężył świat. Twój świat. Abyś miał odwagę, cokolwiek się zdarzy. Abyś we Mnie odnalazł pokój.

Małgorzata

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s