Ora et labora

Jezus z uczniami przyszedł posiadłości zwanej Getsemani, i rzekł do nich: «Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę i tam się pomodlę». Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, począł się smucić i odczuwać trwogę. Wtedy rzekł do nich: «Smutna jest moja dusza aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną». I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich. Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty niech się stanie!»
Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: «Tak oto nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe». Powtórnie odszedł i tak się modlił: «Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!»
(Mt 26, 36-42)

Ktoś powie: dlaczego Pan Jezus czepia się uczniów, że zasnęli? Przecież chodzą z Nim non stop, słuchają Go cały czas. Co w tym złego, że przysnęli? Mają prawo być zmęczeni.
Ale tu jest ważne co innego.
Nieraz się wydaje, że każdego dnia jesteś blisko w relacji z Nim, że jest modlitwa, że Pismo Święte, że czujesz Jego obecność. Ale zobacz: kiedy masz do zrobienia coś swojego, jakąś pracę na wczoraj – jesteś w stanie poświęcić dużo swojej energii i czasu. A na modlitwę, Pismo Święte, pamięć o Nim – już czasu brak.
To lubię w Osobie Jezusa: że po wielu cudach, mowach – takiej pracy codziennej, On zawsze odsuwa się na bok, zmienia miejsce, idzie odpocząć albo się pomodlić.
I chciałbym tak umieć.
A wystarczy przecież ora et labora – a nie tylko ora albo, co gorzej, tylko labora.
[Boanerges]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s