Zapobiegaj

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: ‚Nie cudzołóż’. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.
Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła.
I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.
Powiedziano też: „Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”.
A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.
(Mt 5, 27-32)

To nie jest tak, że kochający mąż wstaje od rodzinnego obiadu i jak gdyby nigdy nic idzie zdradzić swoją żonę. To nie jest tak, że zaangażowany nastolatek nagle postanawia regularnie nie chodzić na niedzielną Mszę św. I to nie jest tak, że uczciwa kobieta kłamie pod przysięgą.
Najpierw były: ukradkowe spojrzenia i smsy, opuszczanie modlitwy i zaniechanie spowiedzi, malutkie kłamstewka i półprawdy.
Jezus nie przesadza ani z odcinaniem ręki, ani z wyłupywaniem oka. Jezus zna – nas i naszą naturę – i zapobiega.
Lepiej zapobiegać niż leczyć.
[gościnnie komentuje Magda]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s