Wierność

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: ‚Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi’.
A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie – ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym.

Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”.
(Mt 5, 33-37)


Dzisiaj Jezus mówi: nie przysięgaj.
A jeśli już przysięgasz, to trzymaj się tego, czego się zobowiązałeś. Oceniaj rzeczywistość w świetle tego, co obiecałeś. Mów „tak” tym rzeczom, sprawom, ludziom, którzy pozwalają ci być na „tak” w twojej przysiędze, i mów „nie” wszystkim tym relacjom, propozycjom, pomysłom, które mogą twoją przysięgę rozbić w drobny mak.

Bądź wierny – nawet, jeśli dotrzymanie przysięgi wymaga rezygnacji z tego, co chciałbyś mieć, co inni w sytuacji podobnej do twojej mają. Nie idź na kompromis, chociaż wszyscy chodzą. Nie pozwalaj sobie na drobne ustępstwa, bo inni sobie pozwalają. Nie sprawdzaj, czy troszeczkę nie zaszkodzi. Tu nie ma „poniekąd”. Jest tak albo nie.

Tak, tak – nie, nie. A co nadto, od Złego pochodzi.
Czy to znaczy, że od Złego pochodzą pytania, wątpliwości, wszystkie „ale”, które przeżywam w swoim powołaniu? Myślę, że nie. Że pytania i wątpliwości – to jedno, dopóki pozostają w sferze namysłu, rozważania. Ale kiedy przechodzę do czynów, czas jasno się określać i mówić: tak albo nie. Z Bogiem – albo przeciw Niemu.
Tak, tak – nie, nie.
Inne opcje zwyczajnie kończą się źle.

Marta

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s