Blisko

A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo».
Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził. Tych to Dwunastu wysłał Jezus, dając im następujące wskazania:
«Idźcie do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: „Bliskie już jest królestwo niebieskie”. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!
(Mt 9,36 – 10,8)

Jak często czujesz się znękany?
Jak często czujesz się porzucona?
Ja – często. O wiele częściej, niż bym chciała.
I kiedy tak mamy, że Bóg, Jego królestwo wcale nie wydaje nam się blisko – Jezus posyła do ciebie i do mnie swoich kapłanów.
Oni właśnie po to są: żeby mówić nam, że Pan jest blisko. I żeby leczyć nasze wszystkie choroby i wszystkie słabości. Wszystkie. Nie tylko umierających na raka. Umierających na katar też.
Odziedziczyli tę władzę po Dwunastu. Wszyscy. Nawet proboszcz, z którym trudno się dogadać, znudzony wikary – albo koledzy z seminaryjnego rocznika.
Dlatego – właśnie dlatego – z tej Ewangelii wynikają dwa zadania. Dla wszystkich.
Po pierwsze – prosić, żeby kapłani używali władzy, którą otrzymali, żeby tak, jak Jezus litowali się nad potrzebującymi. Nie tylko mówili o Bogu: także uzdrawiali, wskrzeszali, oczyszczali, wypędzali złe duchy.
Po drugie – korzystać ze skutków tej władzy.
Żeby już nikt nie czuł się porzucony i znękany.
Żebyśmy wiedzieli – ty i ja – że Bóg, nasz Bóg jest blisko.

Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s