Tylko On

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził». A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują;

abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

(Mt 5, 43-48)


Świat mówi inaczej niż Jezus. Bo mówi raczej, by miłować tylko przyjaciół. Wrogów trzeba nienawidzić. Różnie to dziś nazywamy: opinia publiczna, powszechny pogląd, kontekst socjologiczny. Bywa, że to bardzo wpływa na nasze myślenie i postępowanie. Bardziej niż ta Ewangelia.
Ale to, co mnie w tych słowach Jezusa uderza najbardziej, to fakt, że pozwalają uświadomić sobie  jedną rzecz Znaną także w opinii publicznej i w powszechnie panujących poglądach. Jaką? Że
w naszym świecie, w moim życiu – istnieją relacje nieprzyjaźni.  To nie jest tak, że kocham wszystkich i z każdym się dogadam. Że jestem przychylna każdemu, jak trawa z wiersza Stachury.
Któż z nas nie zna poczucia krzywdy. Niesprawiedliwości. Kto z nas nie nosi ran psychicznych czy duchowych, które goją się naprawdę długo? Kto z nas ich nie skrywa?
Jezusowa wola miłowania nieprzyjaciół nie zakłada bynajmniej natychmiastowej przemiany zranionych uczuć. To nie jest takie proste. Ale Ojciec i tylko On – może je uzdrowić do końca.  Przykazanie miłości nieprzyjaciół nie opiera się na ludzkich możliwościach, emocjach, sentymentach, lecz na samym Bogu.
Bądźcie tacy jak Ojciec –  to znaczy czerpcie z Niego. Z Jego miłości. A przynajmniej – nie przeszkadzajcie Mu działać.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s