Siła słów

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą.
Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka tkwi w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata”.

(Mt 7, 1-5)


Wielka jest siła słów. Słowa mogą zmienić świat.
Na lepszy – gdy słowa są podporą, dodają otuchy, wprowadzają pokój, pocieszają. Gdy niosą wartości. Gdy są modlitwą. Gdy rodzą wdzięczność. Na gorszy – gdy krzywdzą, oskarżają, ranią. Gdy przynoszą cierpienie lub wstyd.
Łatwo jest osądzać innych ludzi. Wystarczą choćby zasłyszane plotki, by wyrobić sobie zdanie o kimś. A przez to skrzywdzić niejedną osobę.  Siebie samego też. Łatwo wyolbrzymia się winy innych i równie łatwo rozgrzesza siebie z własnych, realnych, często ciężkich grzechów. Łatwo pomylić drzazgę z belką. Taka pomyłkę można określić jednym słowem: obłuda.
Osoby, które zraniłam swoim pochopnym, niesprawiedliwym, płytkim osądem – mogą potem ranić mnie. I koło się zamyka. Nieraz naprawdę ciężko się z niego wydostać. Może w tym pomóc tylko Jezus. On, który sam jest Słowem. Słowem, które kocha i zbawia. I które nieustannie zmienia świat.
Wielka jest siła słów. Twoich słów. O innych i o sobie samym.
Twoje słowa też mogą zmienić świat.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s