Sacrum

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały.
Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem to jest istota Prawa i Proroków”. Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują.”

(Mt 7, 6.12-14)


Święte jest wszystko, co pochodzi od Boga. Moje życie, powołanie, wiara, nadzieja, miłość. To wszystko, co jest dla człowieka najcenniejsze. A skoro najcenniejsze, to musi być chronione. Przed podeptaniem, zbezczeszczeniem, zniszczeniem, utratą.
W dzisiejszym świecie to, co święte – sacrum – próbuje się naruszać. Przesuwać granice tego co wolno, dla kogo wolno i kiedy wolno. Ciągle słychać słowa: moje życie, mój wybór. Sacrum istnieje pośród ludzkich wyborów – czasem mądrych, a czasem nie. Wśród nie zawsze szlachetnych motywacji albo nieprzemyślanych decyzji. Sacrum istnieje. I nie traci nic ze swej świętości, nawet, gdy coraz mniej elementów tej sfery za święte uznajemy.
Jak chronić dziś świętość? Dobroć, miłość i nadzieję?
Jezus mówi to wyraźnie – czyń tak, jak sam chciałbyś, by czyniono tobie. Chcesz doświadczyć dobra? Okazuj je innym. Chcesz być kochany? Kochaj. Chcesz być człowiekiem nadziei? To ją w sobie noś i dawaj tym, którzy myślą, że ją zupełnie stracili.
Tak, to jest trudne – jak przechodzenie przez ciasne bramy. Ale tylko w ten sposób można się dowiedzieć, co się za tymi bramami kryje.

Małgorzata

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s