Po owocach

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami.
Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach”.
(Mt 7, 15-20)

W dzisiejszym świecie dużo się mówi, dużo obiecuje. I to nie chodzi tylko o polityków i obietnice przedwyborcze, ale w zasadzie o każdą ze sfer życia. Kiedy zaczynasz budować dom, umawiasz się na konkretne terminy, cenę, a w trakcie okazuje się, że coś nie zostało skalkulowane albo że są mocne opóźnienia. I stajesz się „ofiarą” pewnej nieprawdy.
Bo jeżeli ktoś coś obiecuje tobie, i kiedy po jakimś czasie okaże się, że to nieprawda, to czujesz się mocno zawiedziony i na przyszłość nie chcesz z tym kimś mieć za wiele do czynienia.
Ale Jezus nie mówi w dzisiejszej Ewangelii o politykach ani o budowlańcach. Jezus mówi o fałszywych głosicielach Ewangelii, czyli o fałszywych przyjaciołach. Dużo jest dzisiaj dostępnych materiałów do wysłuchania, obejrzenia czy poczytania. Internet daje nam wiele możliwości. I wiele może zachwycić. Ale Jezus przestrzega dziś przed zbytnią euforią: bo czasem tak jest, że coś usłyszymy i niemal od razu chcemy to wprowadzić w życie.
A Jezus mówi: tak, dobrze – ale spokojnie, powoli. Poznamy ich po owocach.
/Boanerges/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s