Panie!

Gdy Jezus zszedł z góry, postępowały za Nim wielkie tłumy. A oto zbliżył się trędowaty, upadł przed Nim i prosił Go: «Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić».
Jezus wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł: «Chcę, bądź oczyszczony». I natychmiast został oczyszczony z trądu. A Jezus rzekł do niego: «Uważaj, nie mów nikomu, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich». (Mt 8, 1-4)

Dziwna jest ta Ewangelia. Cztery zdania, na pierwszy rzut oka – takie niby zwyczajne uzdrowienie.
Oto Jezus schodzi z góry po Kazaniu na górze, w którym jasno i konkretnie mówi, czego oczekuje od tych, którzy Mu uwierzą.
Idzie za nim wielki tłum. I zbliża się trędowaty.
No tak, tylko że trędowaci w czasach Jezusa musieli się stosować do przepisów: przebywać z dala od ludzi, chodzić w podartym ubraniu, z rozpuszczonymi włosami, z zasłoniętą brodą i krzyczeć: Nieczysty! Nie dotykać!
A ten trędowaty po prostu podchodzi.
Mało tego. Ten trędowaty mówi do Jezusa „Panie!”. „Kyrie!”. A przecież „Kyrios” – greckie „Pan” było dla Izraelitów słowem zastępującym imię Boga, którego nie można było wymawiać. Czyli to tak, jakby trędowaty powiedział do Jezusa „Boże!”.
Mało tego. Uzdrowienie z trądu było jednym ze znaków, które miały towarzyszyć Mesjaszowi, kiedy przyjdzie. Więc to „możesz mnie oczyścić” to jak „wierzę, że jesteś Mesjaszem!”
Mało tego – Jezus go dotyka. A przecież wcale by nie musiał. Mógłby powiedzieć: „Chcę, bądź oczyszczony” z odległości metra. Ale nie – On dotyka człowieka, którego nikt nie może dotknąć.
I o tym właśnie jest ta Ewangelia.
Kiedy bardzo cierpisz, jesteś samotny, wyglądasz okropnie i nikt na świecie nie może cię przytulić – Jezus może to zmienić. Teraz, natychmiast.
Jeśli Mu uwierzysz.
Jeśli tylko odważysz się przyjść i w pokorze pozwolisz Mu działać tak, jak On chce.
Dziwna jest ta Ewangelia.
I bardzo piękna.

Marta

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s