Wystarczy, że powiesz

Gdy Jezus wszedł do Kafarnaum, zwrócił się do Niego setnik i prosił Go, mówiąc: «Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi». Rzekł mu Jezus: «Przyjdę i uzdrowię go».
Lecz setnik odpowiedział: «Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: „Idź!” – a idzie; drugiemu: „Przyjdź!” – a przychodzi; a słudze: „Zrób to!” – a robi».
Gdy Jezus to usłyszał, zdziwił się i rzekł do tych, którzy szli za Nim: «Zaprawdę powiadam wam: U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary. Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim. A synowie królestwa zostaną wyrzuceni na zewnątrz  w ciemność; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów».
Do setnika zaś Jezus rzekł: «Idź, niech ci się stanie, jak uwierzyłeś». I o tej godzinie jego sługa odzyskał zdrowie.
Gdy Jezus przyszedł do domu Piotra, ujrzał jego teściową, leżącą w gorączce. Ujął ją za rękę, a gorączka ją opuściła. Potem wstała i usługiwała Mu. Z nastaniem wieczora przyprowadzono Mu wielu opętanych. On słowem wypędził złe duchy i wszystkich chorych uzdrowił. Tak oto spełniło się słowo proroka Izajasza: «On wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby».
(Mt 8, 5-17)

„Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie.” – mówi setnik.
Ja też to mówię – podczas każdej Eucharystii. Powtarzam słowa setnika, który swoją wiarą zadziwił samego Jezusa.
Jest coś bardzo wzruszającego w tej scenie: najpierw to, że setnik prosi nie o uzdrowienie żony, dziecka, teściowej – ale o uzdrowienie sługi. A jeszcze bardziej to, że gdy Jezus chce przyjść, setnik Mu odpowiada: wystarczy, że powiesz. Setnik, czyli centurion, rzymski dowódca stuosobowego oddziału, z punktu widzenia Żydów – okupant. Setnik, nie żaden Izraelita „wyposażony” w proroctwa zapowiadające Mesjasza.
Wystarczy, że powiesz.
A mnie tyle razy nie wystarcza. Mówię: przyjdź, zrób, pokaż, udowodnij.
Dlatego Kościół na każdej Eucharystii przypomina tobie i mnie słowa setnika, którego wiara zadziwiła samego Jezusa. Żeby nam przypomnieć – tobie i mnie – że wystarczy.

Marta

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s