Warunki

Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus.Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana».
Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę».
A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
(J 20, 24-29)

Dlaczego Tomasz „nie był z nimi, kiedy przyszedł Jezus?” Zastanawiam się czasem – co czuł, co przeżywał? U boku Mistrza był przecież kimś, teraz – po ukrzyżowaniu – jego świat naprawdę mógł się zawalić. Wszystko, co budował u boku Jezusa, legło w gruzach, gdy myślał, że Jego Mistrz, Pan i Bóg – odszedł na zawsze. Dlatego nie przekonuje go świadectwo pozostałych uczniów.
Jest zawiedziony, rozczarowany, samotny. Jest przecież tak, że im większy zawód w miłości – tym większe zamknięcie. Na dodatek na spotkanie twarzą w twarz musiał czekać jeszcze osiem dni.
Dlatego rozumiem tomaszowe wątpliwości.  Jezus chyba też rozumie. Bo jest gotowy spełniać wszystkie warunki, które uczeń Mu stawia – pozwala na siebie patrzeć i dotykać. Czeka na otwarcie jego serca.
Jaki to musi być Bóg, skoro jest gotowy spełniać warunki człowieka. Jak bardzo musi go kochać.  I mimo wszystkich jego zwątpień wierzyć w niego.
We mnie.
I cierpliwie czekać, aż z Jego łaską wypowiem: Pan mój i Bóg mój.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s