Wstał i poszedł

Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» A on wstał i poszedł za Nim.
Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?» On, usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».
(Mt 9, 9-13)

Kafarnaum.
Pięć rozdziałów wcześniej Ewangelia powie nam, że Jezus osiadł w Kafarnaum na początku swojej działalności, tuż po kuszeniu na pustyni. Ogłosił już swój „program” – kazanie na górze. Powołał Piotra i Andrzeja, Jakuba i Jana. Tłumy chodziły na Nim, o On je nauczał. Uzdrawiał chorych: opętanych, epileptyków i paralityków. Trędowatego, sługę setnika, teściową Piotra, dwóch opętanych z kraju Gadareńczyków, paralityka.
A Mateusz siedział na komorze celnej.
Cuda się działy, ludzie mówili.
Nie mógł nie wiedzieć. Kafarnaum w tym czasie liczyło sobie około tysiąca osób. A kolejne setki przychodziły do Jezusa po uzdrowienie.
Mateusz nie potrzebował uzdrowienia – miał robotę. Bo Kafarnaum było położone w pasie granicznym, na szlaku handlowym. Dlatego była w nim komora celna, nadzorowana swoją drogą przez rzymskich żołnierzy pod dowództwem znanego już nam setnika, tego, który swoją wiarą zadziwił Jezusa.
Ale Mateusz siedział na komorze celnej.
Może pieniądze były dla niego ważniejsze. Może praca. Może bał się, co ludzie powiedzą – w końcu pracował dla Rzymian. Może nie czuł się godny, żeby iść do kogoś takiego – bo jak: taki celnik do takiego świętego?
Ale Jezus się tym wszystkim nie przejmuje.
On po prostu po Mateusza przychodzi.
A Mateusz – po prostu – wstaje i idzie za Nim.
Też tak chcę.

Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s