Bez zabezpieczenia

Jezus powiedział do swoich apostołów: „Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie w drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski. Wart jest bowiem robotnik swej strawy. A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie. Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was. A jeśliby was gdzieś nie chciano przyjąć i nie dano posłuchu słowom waszym, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych! Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu”.
(Mt 10, 7-15)

Jezus uczy apostołów ewangelizacji. Radykalnie. Dla niektórych – nie do przejścia. Bo jak to? Tak bez jakiegoś zabezpieczenia? Bez rezerwacji w hotelu? Bez plecaka pełnego ubrań i jedzenia? Kto chodzi po górach, ten wie, że potrzebny jest plecak, w którym zmieści się kurtka, termos, mapa, latarka, ciepły sweter. Każda wyprawa wymaga przygotowania, przemyślenia, wcześniejszej organizacji. A tu Jezus mówi o porzuceniu spraw organizacyjnych. Mówi: Ty tylko idź i głoś! O resztę się nie martw.
Ten cały dzisiejszy opis to takie oczyszczenie intencji. Jakby Jezus sprawdzał, na ile to, czego się podejmuję i za co odpowiadam, jest szczere – a na ile działam dla siebie, szukam swojej wygody.
A jak jest u ciebie?
Daj sobie dziś odpowiedź.
/Boanerges/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s