Z nadzieją

Jezus powiedział do swoich apostołów: „Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie.
Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was.
Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy”.
(Mt 10, 16-23)

 „Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy”.
Niektórzy mówią, że to zapowiedź koniec świata, który… nie nastąpił. A ja widzę takie dwie rzeczy.
Pierwsza: w roku siedemdziesiątym naszej ery Rzymianie zdobyli Jerozolimę i spalili świątynię – delikatnie rzecz ujmując. „Nie zdążycie obejść” – w oryginale mamy „τελεσητε” – które się tłumaczy jako skończyć, dokończyć, wykonać, dopełnić, zapłacić; „zanim skończycie miasta Izraela”. Biorąc pod uwagę rok siedemdziesiąty – apostołowie faktycznie nie zdążyli skończyć ewangelizacji w miastach Izraela.
I druga: Izrael w dosłownym przekładzie znaczy „ten, który walczył z Bogiem”.
Nie zdążycie obejść miast tego, który walczył z Bogiem, nim przyjdzie Jezus.
Ewangelizacja to nie jest proces, który już się dokonał i wystarczy z założonymi rękami czekać na koniec świata. To jest nasza robota, tu i teraz: głosić Jezusa Zmartwychstałego. Obchodzić miasta, znajdować ludzi, którzy jeszcze nie są Jego. A On do nas przyjdzie, jeszcze zanim zdążymy skończyć.
Bo owszem, roboty jest mnóstwo – ale nigdy nie zostajemy z nią sami.

Marta

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s