Tyle już masz

Niektórzy z uczonych w Piśmie i faryzeuszów rzekli do Jezusa: «Nauczycielu, chcielibyśmy jakiś znak widzieć od Ciebie».

Lecz On im odpowiedział: «Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza. Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni wskutek nawoływania Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw temu plemieniu i potępi je; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon».
(Mt 12, 38-42)

My, teologowie, „uczeni w Piśmie”, głównie we własnym rozumieniu – tacy właśnie jesteśmy. A jeśli nie jesteśmy – to bywamy.
Wydaje nam się, że dużo wiemy. Że naprawdę znamy nauki Jezusa. Zresztą – naszym zadaniem jest przekazywanie ich innym. A jednak ciągle chcemy znaków. Żądamy ich. Uważamy, że nam się należą – użyjemy ich przecież w dobrych, czysto ewangelizacyjnych celach. Uczeni w Piśmie z Ewangelii mogli myśleć podobnie.
I oni i my – czynimy tak dlatego, że nie widzimy (albo nie chcemy zobaczyć) darów, które mamy w zasięgu ręki. I które odkryte i wcielone w życie uwalniają od ciągłego poszukiwania dowodów, że Bóg to Bóg.
Jeśli rozminiemy się z Jezusem obecnym w Słowie i sakramentach, które codziennie daje nam w swoim Kościele – nie przemówią do nas żadne inne, cudowne znaki. Bo to, co jest dla nas dostępne – tu i teraz – to, jak mówi Słowo w innym miejscu, i tak  „nieskończenie więcej niż prosimy czy rozumiemy”.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s