Ty jesteś perłą

Jezus powiedział do tłumów: «Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją». Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zrozumieliście to wszystko?»
Odpowiedzieli Mu: «Tak jest».
A On rzekł do nich: «Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare».
(Mt 13, 44-52)

Ta drogocenna perła z dzisiejszej przypowieści nie daje mi spokoju. Bo zazwyczaj porównuje się królestwo niebieskie najpierw do skarbu, a potem – do perły. Taki schemacik. Że to ono jest jak ten skarb i ta perła, a my – jak ci, którzy w przypowieści znajdują.

A Jezus mówi jednak inaczej: że królestwo niebieskie jest podobne do kupca. Do kogoś, kto szuka pięknych pereł i nie zawaha się dać wszystkiego, co ma, żeby zdobyć tę jedną, drogocenną.
I że to ja mogę nią być!
A On już oddał wszystko, co miał: ogołocił samego siebie i umarł na krzyżu, żeby mnie zdobyć.

To jest coś niesamowitego: takie szukanie z wzajemnością.

Nie tylko ja mam szukać królestwa.
Ono też mnie szuka – jak najcenniejszej perły.

Marta

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s