Połów

Jezus powiedział do tłumów: «Podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili.

Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zrozumieliście to wszystko?» Odpowiedzieli Mu: «Tak». A On rzekł do nich: «Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare». Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd.
(Mt 13, 47-53)

Nigdy nie mogłem się przekonać do łowienia ryb. Wiele osób mnie namawiało, a ja nie dawałem się przekonać do tego, że to jest fascynujące zajęcie. Aż raz podstępem kolega zabrał mnie nad staw i dał do przytrzymania zarzuconą wędkę. Ryba zaczęła brać. Cała późniejsza akcja z wyławianiem była niezwykle ekscytująca. Finalnie rybkę wypuściłem z powrotem.
I właśnie do połowu ryb Jezus przyrównuje sąd ostateczny. Taka wizja apokaliptyczna – całkiem prosta. Ci dobrzy i wierni pójdą do nieba, ci niedobrzy i niewierni – na zatracenie. Uczniowie, słysząc to, mówią Jezusowi: tak, rozumiemy.

A czy ty to rozumiesz?
Czy rozumiesz, że już tu, na ziemi, w swoim życiu, masz zabiegać o królestwo niebieskie i o to, by zostać wziętym do naczynia razem z innymi dobrymi rybkami?

Tylko sprawiedliwi się ostoją. Dobrze byłoby być w tym zastępie.
[Boanerges]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s