Ze środka

Do Jezusa przyszli z Jerozolimy faryzeusze i uczeni w Piśmie z zapytaniem: «Dlaczego Twoi uczniowie postępują wbrew tradycji starszych? Bo nie myją sobie rąk przed jedzeniem».
Potem przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: «Słuchajcie i chciejcie zrozumieć. Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym». Wtedy przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Wiesz, że faryzeusze zgorszyli się, gdy usłyszeli to powiedzenie?» On zaś odrzekł: «Każda roślina, której nie sadził mój Ojciec niebieski, będzie wyrwana. Zostawcie ich. To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».

(Mt 15, 1-2. 10-14)


Według Księgi Kapłańskiej Izraelitom nie było wolno spożywać zwierząt uznanych za nieczyste. Spożywanie czegoś nieczystego czyniło nieczystym tego, kto jadł i  automatycznie wykluczało go z uczestnictwa w kulcie. Dlatego do unikania nieczystości przykładano wielką wagę.
Może dlatego faryzeusze zarzucają Jezusowi, że Jego uczniowie postępują wbrew tradycji, jakby odrzucali dawne obyczaje – nie myją rąk, nie dbają o czystość.
Nie ma niczego złego w dbaniu o czyste ręce, ani o zwyczaje. Ale pod warunkiem pełnej świadomości ich sensu. I pod warunkiem, że nie przesłaniają Tego, dla Kogo zostały one ustalone i przyjęte przez ludzi. Bo jeśli ktoś jest bardziej zakochany w misji niż w Bogu, misja zaprowadzi go donikąd. Jak ślepy ślepego.
Jezus wskazuje, że prawdziwe źródło nieczystości tkwi gdzie indziej. To co czyni nas grzesznikami, pochodzi nie z zewnątrz. Żebyśmy czasem nie mówili: „Taki jest świat”. Zresztą to by była całkiem miła świadomość – wszelkie zło jest poza mną, ja jestem niewinny.
Chodzi raczej o korzystanie ze świata – czyli o nas i nasze serce.
O nasze myśli i słowa.
O nasze decyzje i wybory.
O nasze postępowanie.
Bo świat jest taki, jakim go czynimy.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s