Oliwa

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne będzie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego.
Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: „Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie”. Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: „Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną”. Odpowiedziały roztropne: „Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie”. Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: „Panie, panie, otwórz nam!” Lecz on odpowiedział: „Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was”. Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny».
(Mt 25, 1-13)

Bez oliwy lampa staje się bezużyteczna.
Co jest moją oliwą?Lampa jest jak to, co na pierwszy rzut oka jest potrzebne do spotkania z Bogiem. Poranna modlitwa. Niedzielna msza. Sakrament pokuty. Adoracja.Co jest moją oliwą? Tym, co mi to spotkanie umożliwia? Co jest wewnątrz mojej lampy?
Może to chwila na wyciszenie myśli przed mszą.
Może czas zaplanowany na modlitwę, żeby nikt nie przeszkadzał.
Może dobry rachunek sumienia.
Może postanowienie, kiedy, gdzie i jak długo będę Go adorować.Oliwa nadaje lampie sens. Choć na zewnątrz widać tylko lampę, wewnątrz jest właśnie niepozorne, ale konieczne paliwo.
To paliwo, ta oliwa – to moja pełna obecność, mój czas, moje chęci, myśli, postanowienia. Bo to one sprawiają, że jestem przed Bogiem jak ta świecąca lampa – albo jak ta pusta.
I obym była jak ta pierwsza, obym nigdy nie usłyszała od Niego: „Nie znam cię!”.

Marta


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s