Jaka korzyść?

Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania». Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w królestwie swoim».
Mt 16, 24-28

Świat nas kusi.
Mamy nad nim panować, mamy nim rządzić – i to jest nakaz od samego Stwórcy.
Ale to kuszenie – to co innego: nie tylko chcemy światem zarządzać, ale chcemy go mieć. Zyskiwać go dla siebie. Zapominamy, że do nas nie należy i nigdy nie będzie: bo jest własnością Ojca. A my tylko nim mamy zarządzać. Jak dobry manager.
A mimo to tak często chcemy zdobyć jakiś kawałek świata, zyskać go na własność. Chcemy mieć: , mieszkanie, samochód, lepszą pracę, fajne ciuchy, świetną rodzinę,  dobrego przyjaciela. Chcemy mówić: to jest moje. Moje.
I w tym zdobywaniu zapominamy o swojej duszy. Zapominamy o tym, Kto daje nieustannie nam życie, dzięki Któremu w ogóle jesteśmy i w ogóle cokolwiek możemy. Stawiamy przed nim to zdobywanie, a nasza dusza – nasze miejsce spotkania z Bogiem – bardzo, bardzo na tym traci.
Bo co to za korzyść – pyta Jezus – kiedy masz już ten wymarzony samochód albo tą świetną pracę, albo taaaaaakie pieniądze, albo tę rodzinę, której ci wszyscy zazdroszczą, albo takiego ekstra przyjaciela, na którego zawsze możesz liczyć  – a nie masz Mnie?
Dla Mnie strać swoje życie.
Nie dla tego wszystkiego.
Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s