Brat czy poganin?

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata.
Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.
Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».
(Mt 18, 15-20)

Trudna lekcja. Idź i upomnij swego brata.

Jesteśmy odważni i chętnie mówimy o wadach innych za plecami, siedząc w domu i widząc przechodzącego sąsiada. Bo wtedy to jest bezpieczne. Niewielu jednak stać na szczerą rozmowę. Może to wynika też z obawy, by nie stracić swego dobrego imienia, bo nie wiemy nigdy, jak zareaguje druga strona.

Łatwiej jest też pokazywać cudze błędy, a o wiele trudniej odnaleźć się w sytuacji, gdy ty jesteś upominany, kiedy ktoś przychodzi i mówi ci, że to i to jest nie w porządku i tak nie powinieneś postępować. To boli.

Ale to wszystko to są nasze ludzkie rozkminy, które trzeba odłożyć na bok, jeśli się wierzy. Jezus mówi, że nie ma co się zastanawiać. Jak cię nie usłucha twój brat czy siostra – niech będzie dla ciebie jak poganin. To samo tyczy się ciebie: jak nie usłuchasz, będziesz jak poganin. Już nie brat. Ktoś spoza wspólnoty.
Co wybierasz?

[Boanerges]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s