Po Bożemu

Pewien człowiek zbliżył się do Jezusa i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania».
Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego».
Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?» Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną». Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.
(Mt 19, 16-22)

„Pewien człowiek”, jak podaje Ewangelia, jest młodzieńcem.
A więc nie wie jeszcze o życiu wszystkiego. Ciągle się uczy. Może dlatego nazywa Jezusa dobrym Nauczycielem. Wydawałoby się, że ma wielkie pragnienia. Pyta o świętość.  Szuka jakieś pobożnej rady, jak ją kiedyś osiągnąć.
Ale Jezus wskazówki – czyli przykazania –  daje mu później.  Najpierw odpowiada pytaniem na pytanie: Dlaczego mnie pytasz o dobro? I mówi sam: Jeden jest tylko Dobry. Wskazuje na źródło i sens przykazań – czyli na samego Boga.
Niewiele są warte i skuteczne  wskazówki, rady – bez Boga. I na nic się zdadzą –jeśli pragnienie Boga nie będzie w nas większe od innych naszych pragnień.
Bo wcale nie chodzi o to, by żyć pobożnie według naszego pomysłu.
Chodzi o to, by żyć po Bożemu.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s