Przestań udawać

Jezus przemówił tymi słowami: «Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa.
Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych, i mówicie: „Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie byliśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków”. Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków. Dopełnijcie i wy miary waszych przodków».

(Mt 23, 27-32)


W zasadzie komentarz do słów Pana Jezusa jest zbędny, tak czytelne i mocne są Jego słowa.

Groby pobielane. To jedne z lepszych słów pokazujących, czym jest prawda. Prawda jest wtedy, kiedy to, co na zewnątrz odpowiada temu, co wewnątrz.

Proste?
Trudne.

Bo w relacji do Boga, człowieka i siebie samego tak trudno wreszcie przestać udawać.

Zewnętrznie możemy szczerzyć w uśmiechu zęby, świetnie grać wybraną dla siebie rolę. Szczypta hipokryzji pozornie nic nie kosztuje. Pozornie, bo sumienie nie pozostanie nam dłużne. A gdy już się okaże, że na zewnątrz może i jesteśmy pięknie pobieleni, ale w środku mamy plugastwo – wtedy zażenowanie, własna porażka i utracony honor są bardzo bolesne.
A wystarczy być sobą bez udawania, ale takim sobą uczciwym, szczerym, pracowitym. I taka prawda sama sie obroni. Bo Pan Bóg patrzy w serce.
/Boanerges/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s