Nowa perspektywa

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne będzie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego.Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: „Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie”. Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: „Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną”. Odpowiedziały roztropne: „Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie”. Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: „Panie, panie, otwórz nam!” Lecz on odpowiedział: „Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was”. Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny».

(Mt 25, 1-13)


Wszyscy jesteśmy zaproszeni do królestwa. Wszyscy możemy trafić o północy na ucztę weselną. Pod jednym warunkiem: że będziemy przygotowani.

I ten fragment Ewangelii jest trochę o przygotowaniu właśnie. O myśleniu z wyprzedzeniem, o tym, żeby nie zostawiać wszystkiego biegowi zdarzeń.

Bo nasze być albo nie być w niebie nie sprowadza się do ostatniego momentu życia.
Ono się dzieje cały czas, teraz, już. Więc dzisiaj powinnam myśleć o północy mojego życia, o tym, czy mam lampę, czy mam oliwę.
Teraz mam działać tak, żeby trafić do nieba. A nie jutro, kiedyś, na starość.
Codziennie mam oceniać swoje wszystkie działania właśnie pod tym kątem: czy to mi się przyda, gdy będę chciała wejść do nieba? Czy może mi przeszkodzi?

Spróbuj dzisiaj, przez jeden dzień, oceniać swoją rzeczywistość z takiej perspektywy.

Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s