Nie tylko ręka

W szabat Jezus wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go.
On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podnieś się i stań na środku» Podniósł się i stanął. Wtedy Jezus rzekł do nich: «Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić? Życie ocalić czy zniszczyć?» I spojrzawszy wkoło po wszystkich, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę» Uczynił to i jego ręka stała się znów zdrowa. Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, co by uczynić Jezusowi.
(Łk 6, 6-11)

Wbrew pozorom problemem chorego z dzisiejszej Ewangelii wcale nie jest uschła ręka.
I Jezus o tym wie.
Bardziej niż zdrowej ręki ów człowiek potrzebuje zdrowej duszy.
Dlatego Jezus pyta spierających się z Nim faryzeuszy o wartość ocalonego życia, a nie tylko uzdrowienia chorej kończyny. W tekście greckim pada wówczas słowo psyche, które można przetłumaczyć jako życie, ale także jako dusza.
Każde uzdrowienie dokonane przez Jezusa nie odbywa się tylko na poziomie ciała. On wie, że można mieć sprawną rękę  i wyciągać ją po to, by uderzyć drugą osobę. On wie, że można mieć  niesprawną rękę i próbować wyciągać ją w geście obdarowania, ochrony, służby.
Bogu, który uzdrawia, nie chodzi tylko o sprawność mięśni.  Przede wszystkim chodzi Mu o zdrowie ludzkiej duszy.  Dlatego oddaje własne życie po to, by ocalić nasze.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s