Myśl jak On

W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: «Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim?» On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł:
«Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje. Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie».
(Mt 18, 1-5.10)

Kto jest największy – to pytanie od razu „pachnie” rywalizacją. Pokusa wywyższania się, stawiania siebie na pierwszym miejscu – dotyka wielu. Kiedyś Apostołów, dziś także nas.  Kto by nie chciał być choć przez chwilę najważniejszy?
Znam dobrze taki sposób myślenia. Taką pokusę. I z doświadczenia wiem, jak potrafi niszczyć bliskie relacje, jedność, pokój, całą wspólnotę.
Ale uczniowie robią z tą pokusą to, co w tej sytuacji najrozsądniejsze. Nie wybierają „najważniejszego” sami, nie dogadują się między sobą. Idą ze swoim pytaniem do Jezusa. I nie boją się go głośno wypowiedzieć.
Jezus szybko diagnozuje sposób myślenia uczniów.
Dobrze wie, jakie pragnienia kryją się za ich pytaniem. Odpowiada im.
I Jego najbardziej czytelną odpowiedzią jest postawione przed nimi dziecko – ktoś najmniejszy.
Dopiero potem mówi, że ten najmniejszy – staje się największym.  Przypomina, że myślenie godne Królestwa Bożego jest inne – nie mieści się w ludzkich miarach wielkości, wyobrażeniach władzy, normach społecznych, utartych stereotypach.
W Królestwie Bożym największym staje się ten, kto nie boi się myśleć inaczej.
Myśleć tak, jak Jezus.
/Małgorzata/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s