Na cudzych błędach

Jezus powiedział do faryzeuszów i uczonych w Prawie: Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali. Zatem dajecie świadectwo i przytakujecie uczynkom waszych ojców, gdyż oni ich pomordowali, a wy im wznosicie grobowce.

Dlatego też powiedziała Mądrość Boża: Poślę do nich proroków i apostołów, a niektórych z nich zabiją i prześladować będą. Tak na to plemię spadnie kara za krew wszystkich proroków, która została przelana od stworzenia świata, od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który zginął między ołtarzem a przybytkiem. Tak, mówię wam, zażąda się zdania z niej sprawy od tego plemienia. Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; sami nie weszliście, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli».
Gdy wyszedł stamtąd, uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli gwałtownie nastawać na Niego i wypytywać Go o wiele rzeczy. Czyhali przy tym, żeby Go pochwycić na jakimś słowie.
( Łk 11, 47-54)

Jezus nie chce, byśmy popełniali błędy poprzednich pokoleń.

Mówimy nieraz, że człowiek uczy się na własnych błędach, a najlepiej, żeby uczył się na cudzych. To cenna umiejętność: korzystać z doświadczenia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Tych, u których dobrze już widać, jakie były skutki konkretnych wyborów, działań, decyzji.

Dlatego dobrze jest znać historię swojej rodziny. Nie tylko po to, żeby pielęgnować pamięć i modlić się za zmarłych. Także po to, żeby nie powtarzać ich błędów.

„Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali” – mówi dziś Jezus. Izraelici nie potrafili dostrzec, jakie błędy w relacji z Bogiem popełnili ich przodkowie. Nie widzieli, że sami odrzucają proroka, jakim jest Jan, że nie potrafią przyjąć Chrystusa, choć od tak dawna był zapowiadany.

Jesień, niedługo listopad. Jeśli masz taką możliwość i masz dziadków, wybierz się do nich na herbatę. A jak nie do nich – to do cioci albo wujka. Zapytaj, czego w życiu żałują. Co zrobiliby inaczej.
Warto.

/Boanerges, m/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s