Popatrz w niebo!

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie.
(Mt 5,1-12a)

 

Żaden dzień w roku nie jest tak mocno naznaczony ludzkimi emocjami i myślami o przemijaniu jak uroczystość Wszystkich Świętych. Przystrojone nagrobki, tłumy w alejkach cmentarnych, modlitwa przy grobach bliskich. I choć właściwym dniem modlitwy za zmarłych jest 2 listopada i kolejne dni, to ze względu na dzień wolny już 1 listopada jesteśmy na grobach bliskich.

Ewangelia jednak dziś mówi: STOP.
Zatrzymaj się! I popatrz w niebo!
Dziś jest Dzień Świętych!

Świętych – tych, którzy codziennie starają się w sposób ewangeliczny być szczęśliwymi. Dokładnie tak, jak dziś pokazuje Jezus: poprzez sprawiedliwość, zauważanie biednych, łaknących. Poprzez dbanie o czyste serce, wprowadzanie pokoju. Znosząc jedni drugich i wybaczając winowajcom.
Podziękuj teraz Jezusowi za świętych obcowanie – czyli za to, że oni w niebie i my na ziemi stanowimy wspólnotę. Podziękuj za ich orędownictwo.  I za tych świętych ludzi których poznałeś osobiście, którzy żyli na wzór tego jak uczy Jezus – czyli według reguły ośmiu błogosławieństw.
/Boanerges/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s