Dobro nie ma się opłacać

Jezus powiedział do przywódcy faryzeuszów, który Go zaprosił: Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę.
Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych.
(Łk 14,12-14)

Mówią, że okazywanie wdzięczności jest miarą naszego człowieczeństwa. W dzieciństwie uczono nas mówić „dziękuję”.  Tłumaczono, że tak wypada. Że tak trzeba. Bo przecież – trzeba!
Mówią też, że dziś nie ma nic za darmo.
Często czujemy na sobie obowiązek zrewanżowania się komuś za coś. A jeszcze częściej czujemy, że inni powinni rewanżować się nam. Coraz więcej decyzji, które podejmujemy poprzedza pytanie: co będę z tego miał?
Jezus mówi dziś, że będziemy szczęśliwi, gdy wdzięczność ze strony innych nie będzie możliwa. Kiedy zrobimy coś dla kogoś i ten ktoś nie będzie miał szans na żaden rewanż.
Ale przecież brak wzajemności czy ewidentne ponoszenie straty nie jest ok. Przynosi ból i rozczarowanie.  Zgodnie z powiedzeniem: jak ma się zbyt miękkie serce, to trzeba mieć twardego coś innego.
Tylko jak inaczej nauczyć się bezinteresowności? Jak inaczej znaleźć w sobie taką miłość, które nie domaga się zauważenia i docenienia? Jak inaczej odkryć i zrozumieć, dlaczego tak naprawdę chcę być dobry?
Chcę być dobry nie dlatego, że tak wypada. Nie dlatego, że tak trzeba. Nie dlatego, że jak ja będę dobry, to ktoś okaże dobro również mnie. Nie dlatego, że mi się opłaci. Zresztą – dobro się nie opłaca, bo w gruncie rzeczy nie ma się opłacać.
Chcę być dobry, bo dobry jest mój Pan.
Chcę być dobry ze względu na Niego samego.
Chcę być dobry, by zmartwychwstać i zostać z Nim na zawsze.
/Małgorzata/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s