Zapowiedź nowego

Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie, oraz siedzących za stołami bankierów. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał.
Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska».
Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: «Gorliwość o dom Twój pożera Mnie». W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» On zaś mówił o świątyni swego Ciała.
Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.
(J 2, 13-22)

Lubię tę Ewangelię, bo Jezus jest w niej takim „facetem” z krwi i kości. Oprócz ojcowskiego ciepła, braterskiego upomnienia, gdy trzeba – potrafi uderzyć pięścią w stół.

Ale nie chodzi tu o żaden bunt.
Jezus oburza się na wielki nieporządek, który zapanował w świątyni. Nic dziwnego: sam się nieraz denerwuję, kiedy Dom Boży staje się miejscem rozmów, śmiechów i szybko zapomina się o tym, że tutaj jest Jezus – mimo przed chwilą zakończonego nabożeństwa.

Te trzy symboliczne dni na zburzenie świątyni i wybudowanie jej na nowo to zapowiedź zbawczych trzech dni, które wypełnią się w Jezusie. Ale to też zapowiedź nowego dla tych, którzy powierzą swoje życie Jezusowi.
Bo Jezus chce dziś pokazać coś więcej. Pragnie zrobić porządki w świątyni naszego ciała; porządki ciała i duszy.
Czy jesteś gotowy na to, żeby Jezus zrobił porządki w Twoim życiu?
/Boanerges/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s