Który talent zakopujesz?

Jezus opowiedział uczniom tę przypowieść: Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał.
Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność! Odrzekł mu pan jego: Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
(Mt 25,14-30)

Kiedy zaczyna się temat talentów – jak reagujesz? Chowasz się gdzieś w kącie z poczuciem, że zostałeś pominięty, że nie jesteś przez Boga obdarowany? Czy może myślisz o tym, co potrafisz – śpiewać, tańczyć, rysować, grać? O tym, co cię wyróżnia i za co inni cię chwalą?
Tylko czy o takie talenty Bogu chodzi?
Niekoniecznie.
Każdy z nas otrzymał pakiet startowy talentów: talent do życia. Talent do kochania. Talent do zauważania drugiego. Do pomagania. Talent do bycia w relacji. Talent do radości. A potem te talenty się mnożą, „wyrastają” z nich inne: talent do dawania życia, talent do budowania mądrych relacji, talent do rezygnowania z siebie dla innych, talent do służenia tym, co już potrafię.
Bóg hojnie nas obdarza.
Ale czasem nam się wydaje, że jeśli nie jesteśmy ponad przeciętną, nie wygrywamy telewizyjnego talent show, nie piszą o nas w gazetach i nie chwalą za wybitne  osiągnięcia – to nie jesteśmy utalentowani. Patrzymy na innych, zazdrościmy im, wzdychamy, podziwiamy – i siedzimy w kącie.
Albo wydaje nam się, że te takie „pokazowe” talenty łatwiej rozmnażać, a tych zwykłych się nie opłaca, bo i tak nikt nie zauważy. I są… trudne.
Boimy się, idziemy i zakopujemy nasz talent w ziemi.
Boimy się, że ten talent jest nie taki, że go stracimy, że Bóg za wiele od nas wymaga, choć tak niewiele dał.
Nic podobnego!
On już Cię hojnie obdarzył i chce Ci dawać więcej!
Nie, nie tyle, żeby Cię przytłoczyć.
Tyle, żeby Cię przez Twoje talenty pociągnąć do siebie.
/Marta/
P.S. Dziś niedziela, więc może masz więcej czasu. I dlatego, nietypowo, bo zazwyczaj na Maluczko tego przecież nie robimy – chcę Ci coś zaproponować.
Znajdź dziś kwadrans na to, żeby usiąść z kartką i długopisem. I zapisz sobie, co robisz:
– z talentem do radości
– z talentem do przyjaźni
– z talentem do kochania
– z talentem do zauważania potrzeb drugiego człowieka.
Bez wymówek. KAŻDY je dostał.
Czy je rozwijasz? A może są gdzieś – głębiej lub płycej – zakopane? Gdzie? Dlaczego?
Zapisz to na tej kartce.
I zostaw ją Jezusowi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s