Czemu tak mu zależy?

Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A [był tam] pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu.
Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu. Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: Do grzesznika poszedł w gościnę. Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie. Na to Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło.
(Łk 19,1-10)

To musiał być widok niecodzienny – bogacz, na stanowisku, o kiepskiej opinii cwaniaka i zdziercy – wspina się na drzewo jak dzieciak. Wspina się, bo chce zobaczyć Jezusa. Właśnie Jego.
Zastanawiam się – czemu aż tak bardzo mu na tym zależy?
Może, choć sporo ma na sumieniu, już wie, że pozycja społeczna i zgromadzone pieniądze szczęścia nie dają. Może już wie, albo chociaż przeczuwa, że tylko Jezus może mu pokazać inne życie.
A Jezus naprawdę chce, by życie Zacheusza się zmieniło. I tak jak Zacheusz nie przejmował się tym, co pomyślą o nim inni, gdy wdrapywał się na drzewo, tak i Jezus nie przejmuje się uwagami, że „do grzesznika poszedł w gościnę”.
No bo gdzie Jezus miał iść, jeśli nie do grzesznika? Gdzie miał iść, jeśli temu grzesznikowi nie przeszkodził w spotkaniu z Nim ani tłum, ani niski wzrost, ani status społeczny, ani „takie czasy”, jakbyśmy dziś my powiedzieli, tłumacząc się z braku zainteresowania Bogiem?
Gdzie indziej Jezus miał iść, skoro przyszedł odszukać i zbawić to, co zginęło?
/Małgorzata/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s