Wielka wiara

Gdy Jezus wszedł do Kafarnaum, zwrócił się do Niego setnik i prosił Go, mówiąc: Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi. Rzekł mu Jezus: Przyjdę i uzdrowię go. Lecz setnik odpowiedział: Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie.

Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: Idź! – a idzie; drugiemu: Chodź tu! – a przychodzi; a słudze: Zrób to! – a robi. Gdy Jezus to usłyszał, zdziwił się i rzekł do tych, którzy szli za Nim: Zaprawdę powiadam wam: U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary. Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim.
(Mt 8,5-11)

Początek Adwentu. Dziś pierwsze roraty.
Jezus mówi o wierze. Wielkiej.
Dlaczego wiara setnika jest wielka?
Bo setnik naprawdę wierzy w Boga. Wierzy, że Jezus ma moc uzdrowić chorego. Wierzy, że On nie zignoruje jego prośby, choć setnik nie czuje się godny, by Jezus przejmował się jego domem i problemami.
Ale nie tylko dlatego wiara setnika jest wielka.
Setnik prosi Jezusa o pomoc i uzdrowienie dla konkretnej osoby – własnego sługi. Pan przejmuje się zdrowiem służącego. Skoro zagaduje Jezusa od razu, gdy On wchodzi do Kafarnaum – to może czekał na Niego przy bramach miasta, może słyszał, że Jezus będzie tamtędy przechodził. Zaangażował siebie i swój czas, by przynieść ulgę drugiemu. Setnik naprawdę wierzy w… człowieka. W bliźniego. Kimkolwiek jest.
Codziennie na Eucharystii powtarzam słowa setnika: „ale powiedz tylko słowo…”
Początek Adwentu. Pierwsze Roraty. A ja pytam samą siebie: czy umiem tak samo jak setnik wierzyć w Boga i w człowieka?
/Małgorzata/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s