Bez udawania

W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom.
Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli.
(Łk 10,21-24)

Mądrzy i roztropni – choć bardziej pasowałoby przemądrzali. Przekonani o własnej wyższości nad innymi. Nie wiadomo, z jakiej racji: – wykształcenia, pozycji, a może tylko z racji wysokiego mniemania o sobie.
A przecież mądry to nie zawsze wykształcony. Tak jak wykształcony to nie zawsze mądry. „Prosty” to nie prostak. Ani głupi.
Podobno prostota to najwyższa mądrość. Bo uczy patrzeć na świat oczami Boga, który przecież przyszedł na ziemię najprościej, jak to było możliwe.
Ewangeliczni prostaczkowie – aż chciałoby się na tym blogu napisać : maluczcy. Tacy nigdy nie przypiszą sobie tego, co pochodzi od Boga. Nie zagarną dla siebie więcej, niż im się należy. Niczego nie będą udawać – ani przed sobą, ani przed Bogiem. Tacy swoją świętość będą odkrywać poprzez dobrze przeżywaną codzienność. I w pełnym zaufaniu Jemu nieraz zobaczą o wiele więcej i dalej niż niejeden wyrafinowany intelektualista.
Takimi raduje się sam Jezus.
/Małgorzata/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s