On jest odpowiedzią

Gdy Jezus przyszedł do świątyni i nauczał, przystąpili do Niego arcykapłani i starsi ludu z pytaniem: Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę? Jezus im odpowiedział: Ja też zadam wam jedno pytanie; jeśli odpowiecie Mi na nie, i Ja powiem wam, jakim prawem to czynię.
Skąd pochodził chrzest Janowy: z nieba czy od ludzi? Oni zastanawiali się między sobą: Jeśli powiemy: z nieba, to nam zarzuci: Dlaczego więc nie uwierzyliście mu? A jeśli powiemy: od ludzi – boimy się tłumu, bo wszyscy uważają Jana za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: Nie wiemy. On również im odpowiedział: Więc i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię.
(Mt 21,23-27)

Pierwsze moje skojarzenie z tą Ewangelią to moment, gdy, sprawdzając kartkówki z religii, natrafiam na uczniowski zapis: „Jezus jest odpowiedzią na wszystkie pytania”. Mam ochotę dopisać wówczas: „To trzeba było Go spytać.”
Pytania są ważne. Czasem ważniejsze od odpowiedzi, choć na pewno nie na kartkówce w szkole.
Ta Ewangelia jest pełna pytań.
Pierwsi zadają je arcykapłani i starsi ludu. Prawie słyszę ten pretensjonalny ton: „Jakim prawem?”. Oni nie chcą wiedzieć. I nie czekają na odpowiedź. Raczej chcą Jezusa „zagiąć”, przyłapać na oszustwie, udowodnić, że jest grzesznikiem, bluźniercą, kimś kogo nie warto, a może nawet nie wolno słuchać.
Potem pyta Jezus. I jednym pytaniem ujawnia wszystko, co siedzi w głowach arcykapłanów. Na przykład to, że w ogóle nie zależy im na prawdzie. Jedynie na tym, żeby się bezpiecznie i wygodnie ustawić.
A ja? Ja też zadaję Jezusowi pytania. Bywa, że mają pretensjonalny ton. I też nie zawsze zależy mi na Jego odpowiedzi, która jest Prawdą. Wolę tę moją – bezpieczną  i wygodną – którą próbuję Mu zasugerować.
On też zadaje mi pytania, choć nie zawsze chcę je usłyszeć.  Albo analizuję odpowiedź tak, jak arcykapłani. W ostateczności rozkładam ręce i mówię: „nie wiem”. Nawet wtedy, gdy dobrze znam odpowiedź, bo przecież On sam już mi ją kiedyś dał.
Jezus jest Prawdą.
I On naprawdę jest odpowiedzią na wszystkie pytania.
Trzeba Go tylko uważnie słuchać.
/Małgorzata/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s