Od razu

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.  Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą».
Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł.
(Łk 1, 26-38)

To jedna z Ewangelii, którą znają chyba wszyscy katolicy. Zwiastowanie Maryi; niepojęty sposób, w jaki Maryja staje się brzemienną.

Trochę zastanawia mnie wprowadzenie Ewangelisty: najpierw pisze, że Maryja jest poślubiona Józefowi, a potem w odpowiedzi na głos i obietnicę anioła Maryja mówi: jak to się stanie, skoro nie znam męża? To daje mi znak, że Maryja rozumie, że to nie będzie zwykły Syn. Ona naprawdę od razu wierzy w to, że porodzi Syna Bożego, że urodzi Boga. I wierzy, że to słowo od anioła spełnia się już – od razu.

Imponuje mi Jej niezwykła odpowiedź.
Niemal natychmiastowa, bez zastanowienia.
Jedno z dzieci podczas homilii powiedziało, że gdyby taki anioł mu się objawił, narobiłby w gatki ze strachu. Może śmieszne – ale trochę tak jest: że jak Pan Bóg już do nas przemówi, to my się tego mocno boimy. I zadajemy pytanie: ale jak to – ja?
Ja mam coś zmienić? Zostawić? Nawrócić się?

Pomódl się dziś, żeby móc tak, jak Maryja na niespodzianki Boga odpowiadać od razu: niech mi się stanie według Twego słowa.
/Boanerges/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s